RD10AB4RGR
RD10AB4RGR
RD10AB4RGR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RD10AB4RGR
  • Description
    SWITCH ROTARY DIP BCD 0.15A 50V
  • Delivery Services
Dip Switch BCD 4 Position Surface Mount Rotary with Shaft Actuator 150mA 50VDC
Quick Inquiry
RD10AB4RGR
Series RD10
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Circuit BCD
Number of Positions 4
Current Rating (Amps) 150mA
Voltage Rating 50VDC
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.555" (14.10mm)
Mounting Type Surface Mount
Termination Style Gull Wing
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Washable Yes
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Body Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Length 0.394" (10.00mm)