RKS1D180MCNAFEGS
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM POLY 18UF 20% 20V SMD
Request for Quotation
RKS1D180MCNAFEGS
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
18 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 50mOhm 3000 Hrs @ 125°C
RKS1D180MCNAFEGS
| Type | Polymer |
| Capacitance | 18 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 20 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 190 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.9 A @ 100 kHz |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.240" (6.10mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |