RKS1D181MCNAHFGS
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM POLY 180UF 20% 20V SMD
Request for Quotation
RKS1D181MCNAHFGS
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
180 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 3000 Hrs @ 125°C
RKS1D181MCNAHFGS
| Type | Polymer |
| Capacitance | 180 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 20 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 316 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.16 A @ 100 kHz |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |