RM272-020-312-2900
Manufacturer
AirBorn, Inc.Description
MOTORS & SOLENOIDS
Request for Quotation
RM272-020-312-2900
lmages are for reference only.RM272-020-312-2900
MOTORS & SOLENOIDS
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.075" (1.91mm)
RM272-020-312-2900
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins |
| Manufacturer | AirBorn, Inc. |
| Series | R |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Connector Type | Plug |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.075" (1.91mm) |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.075" (1.91mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Board |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Length - Mating | 0.150" (3.81mm) |
| Contact Length - Post | 0.109" (2.76mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.300" (7.62mm) |
| Contact Shape | Circular |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin-Lead |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Insulation Material | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Features | Jackscrews |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Insulation Color | Gray |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Voltage Rating | 750V |