RM272-020-321-5500
Request for Quotation
RM272-020-321-5500
lmages are for reference only.RM272-020-321-5500
Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.075" (1.91mm)
RM272-020-321-5500
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.075" (1.91mm) |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.075" (1.91mm) |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Length - Mating | 0.150" (3.81mm) |
| Contact Length - Post | 0.140" (3.56mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.300" (7.62mm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Insulation Material | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Features | Board Guide |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Insulation Color | Gray |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Voltage Rating | 750V |