RM352-059-321-2900
RM352-059-321-2900
RM352-059-321-2900
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RM352-059-321-2900
  • Manufacturer
    AirBorn, Inc.
  • Description
    MOTORS & SOLENOIDS
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 59 position 0.075" (1.91mm)
Quick Inquiry
RM352-059-321-2900
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer AirBorn, Inc.
Series R
Packaging Bulk
RoHS Status
Connector Type Plug
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.075" (1.91mm)
Number of Positions 59
Number of Rows 3
Row Spacing - Mating 0.075" (1.91mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post 0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.275" (6.99mm)
Contact Shape Circular
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Material Beryllium Copper
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features Mating Guide, Mounting Flange
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating -
Insulation Color -
Current Rating (Amps) 3A
Voltage Rating 750V