RM352-059-321-5501
RM352-059-321-5501
RM352-059-321-5501
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RM352-059-321-5501
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 59 position 0.075" (1.91mm)
Quick Inquiry
RM352-059-321-5501
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.075" (1.91mm)
Number of Positions 59
Number of Rows 3
Row Spacing - Mating 0.075" (1.91mm)
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post 0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.275" (6.99mm)
Features Mating Guide, Mounting Flange
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Insulation Color -
Current Rating (Amps) 3A
Voltage Rating 750V