RMCP2010FT6M19
RMCP2010FT6M19
RMCP2010FT6M19
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RMCP2010FT6M19
  • Description
    RES 6.19M OHM 1% 1W 2010
  • Package
    2010 (5025 Metric)
  • Delivery Services
6.19 MOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Quick Inquiry
RMCP2010FT6M19
Series RMCP
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 6.19 MOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package 2010
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)