RMEF0402FT100R
RMEF0402FT100R
RMEF0402FT100R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RMEF0402FT100R
  • Description
    RES 100 OHM 1% 1/16W 0402
  • Delivery Services
100 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Quick Inquiry
RMEF0402FT100R
Series RMEF
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 100 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Ratings 7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free), AEC-Q200
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number RMEF0402FT
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RMEF0402FT100K RMEF0402FT100R RMEF0402FT102K RMEF0402FT102R
Part Number RMEF0402FT100K RMEF0402FT100R RMEF0402FT102K RMEF0402FT102R
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RES 100K OHM 1% 1/16W 0402 RES 100 OHM 1% 1/16W 0402 RES 102K OHM 1% 1/16W 0402 RES 102 OHM 1% 1/16W 0402