RMEF0402FT102K
RMEF0402FT102K
RMEF0402FT102K
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RMEF0402FT102K
  • Description
    RES 102K OHM 1% 1/16W 0402
  • Delivery Services
102 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Quick Inquiry
RMEF0402FT102K
Series RMEF
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 102 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Ratings 7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free), AEC-Q200
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)