RP10-4805SA/XC-HC
Manufacturer
Recom PowerDescription
DC DC CONVERTER 5V 10W
Datasheet
DatasheetPackage
6-DIP Module, 5 Leads
Request for Quotation
RP10-4805SA/XC-HC
lmages are for reference only.RP10-4805SA/XC-HC
DC DC CONVERTER 5V 10W
Datasheet6-DIP Module, 5 Leads
Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 830mA 36V - 75V Input
RP10-4805SA/XC-HC
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | Recom Power |
| Series | POWERLINE RP10-A (10W) |
| Packaging | Tray |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 830mA |
| Power (Watts) | 10 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Efficiency | 87% |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 6-DIP Module, 5 Leads |
| Size / Dimension | 1.00" L x 1.00" W x 0.65" H (25.4mm x 25.4mm x 16.5mm) |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | - |
| Base Product Number | RP10-4805 |
| Voltage - Isolation | 1.6 kV |
| Description | DC DC CONVERTER 5V 10W | DC DC CONVERTER 5V 10W | DC DC CONVERTER 5V 10W | DC DC CONVERTER 5V 10W |