RP104PJ153CS
RP104PJ153CS
RP104PJ153CS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RP104PJ153CS
  • Manufacturer
    Samsung Electro-Mechanics
  • Description
    RESISTOR ARRAY CONVEX 0402X4R
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0804, Convex, Long Side Terminals
  • Delivery Services
15k Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 0804, Convex, Long Side Terminals
Quick Inquiry
RP104PJ153CS
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Resistor Networks-Arrays -
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Series RP
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Circuit Type Isolated
Resistance (Ohms) 15k
Tolerance ±5%
Number of Resistors 4
Resistor Matching Ratio -
Resistor-Ratio-Drift -
Number of Pins 8
Power Per Element 62.5mW
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Grade -
Qualification -
Applications -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0804, Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package 0804
Size / Dimension 0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max) 0.018" (0.46mm)