RP30-2412SE-HC
RP30-2412SE-HC
RP30-2412SE-HC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RP30-2412SE-HC
  • Manufacturer
    Recom Power
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 30W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-DIP Module, 7 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 18V - 36V Input
Quick Inquiry
RP30-2412SE-HC
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Recom Power
Series POWERLINE RP30-E (30W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 2.5A
Power (Watts) 30 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 89%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active High
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number RP30-2412
Voltage - Isolation 1.6 kV