RP30-2412SEW-HC
RP30-2412SEW-HC
RP30-2412SEW-HC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RP30-2412SEW-HC
  • Manufacturer
    Recom Power
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 30W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-DIP Module, 7 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 10V - 40V Input
Quick Inquiry
RP30-2412SEW-HC
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Recom Power
Series POWERLINE RP30-EW (30W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 10V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 2.5A
Power (Watts) 30 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 87%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active High
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number RP30-2412
Voltage - Isolation 1.6 kV
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 12V 30W DC DC CONVERTER 12V 30W DC DC CONVERTER 12V 30W DC DC CONVERTER 12V 30W