RP30-2412SEW/N-HC
RP30-2412SEW/N-HC
RP30-2412SEW/N-HC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RP30-2412SEW/N-HC
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 30W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 10V - 40V Input
Quick Inquiry
RP30-2412SEW/N-HC
Manufacturer Recom Power
Series POWERLINE RP30-EW (30W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 10V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 2.5A
Power (Watts) 30 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 87%
Package / Case 8-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active Low
Base Product Number RP30-2412
Voltage - Isolation 1.6 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RP30-2412SEW/N RP30-2412SEW/N RP30-2412SE RP30-2412SE-HC
Part Number RP30-2412SEW/N RP30-2412SEW/N RP30-2412SE RP30-2412SE-HC
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 12V 30W DC DC CONVERTER 12V 30W DC DC CONVERTER 12V 30W DC DC CONVERTER 12V 30W