RQRA-0800-1600
RQRA-0800-1600
RQRA-0800-1600
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RQRA-0800-1600
  • Manufacturer
    Raltron Electronics
  • Description
    VCO 800MHZ-1600MHZ SMD .5X.5"
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    16-QFN, Variant
  • Delivery Services
1200MHz Center Frequency 0.5 V ~ 19 V Voltage Controlled Oscillator 7.5 ±4.5 dBm -10 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
RQRA-0800-1600
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - VCOs Voltage Controlled Oscillators -
Manufacturer Raltron Electronics
Series RQRA VCO
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 800 ~ 1600MHz
Frequency - Center 1200MHz
Voltage - Supply 11.5V
Tuning Voltage (VDC) 0.5 V ~ 19 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -10
Icc Max 30mA
Pushing (MHz/V) 2
Power (dBm) 7.5 ±4.5
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -95
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.162" (4.11mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RQRA-0800-1600 RQRA-0800-1600 RQRA-0805-0900 RQRA-0805-0900
Part Number RQRA-0800-1600 RQRA-0800-1600 RQRA-0805-0900 RQRA-0805-0900
Manufacturer Raltron Electronics Raltron Electronics Raltron Electronics Raltron Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 800MHZ-1600MHZ SMD .5X.5" VCO 800MHZ-1600MHZ SMD .5X.5" VCO 805MHZ-900MHZ SMD .5X.5" VCO 805MHZ-900MHZ SMD .5X.5"