RQRA-0805-0900
RQRA-0805-0900
RQRA-0805-0900
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RQRA-0805-0900
  • Manufacturer
    Raltron Electronics
  • Description
    VCO 805MHZ-900MHZ SMD .5X.5"
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    16-QFN, Variant
  • Delivery Services
852.5MHz Center Frequency 0.5 V ~ 5 V Voltage Controlled Oscillator 2 ±3 dBm -15 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
RQRA-0805-0900
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - VCOs Voltage Controlled Oscillators -
Manufacturer Raltron Electronics
Series RQRA VCO
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 805 ~ 900MHz
Frequency - Center 852.5MHz
Voltage - Supply 5V
Tuning Voltage (VDC) 0.5 V ~ 5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -15
Icc Max 20mA (Typ)
Pushing (MHz/V) 2
Power (dBm) 2 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -105
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.162" (4.11mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RQRA-0805-0900 RQRA-0805-0900 RQRA-0800-1600 RQRA-0800-1600
Part Number RQRA-0805-0900 RQRA-0805-0900 RQRA-0800-1600 RQRA-0800-1600
Manufacturer Raltron Electronics Raltron Electronics Raltron Electronics Raltron Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 805MHZ-900MHZ SMD .5X.5" VCO 805MHZ-900MHZ SMD .5X.5" VCO 800MHZ-1600MHZ SMD .5X.5" VCO 800MHZ-1600MHZ SMD .5X.5"