RR0306P-361-D
RR0306P-361-D
RR0306P-361-D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RR0306P-361-D
  • Manufacturer
    Susumu
  • Description
    RES SMD 360 OHM 0.5% 1/20W 0201
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0201 (0603 Metric)
  • Delivery Services
360 Ohms ±0.5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thin Film
Quick Inquiry
RR0306P-361-D
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Susumu
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Susumu
Series RR
Resistance 360 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package -
Ratings -
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)