RR0306P-362-D
RR0306P-362-D
RR0306P-362-D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RR0306P-362-D
  • Manufacturer
    Susumu
  • Description
    RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/20W 0201
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0201 (0603 Metric)
  • Delivery Services
3.6 kOhms ±0.5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thin Film
Quick Inquiry
RR0306P-362-D
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Susumu
Series RR
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 3.6 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package -
Ratings -
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RR0306P-360-D RR0306P-361-D RR0306P-362-D RR0306P-101-D
Part Number RR0306P-360-D RR0306P-361-D RR0306P-362-D RR0306P-101-D
Manufacturer Susumu Susumu Susumu Susumu
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RES SMD 36 OHM 0.5% 1/20W 0201 RES SMD 360 OHM 0.5% 1/20W 0201 RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/20W 0201 RES SMD 100 OHM 0.5% 1/20W 0201