RR0510R-11R3-D
RR0510R-11R3-D
RR0510R-11R3-D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RR0510R-11R3-D
  • Manufacturer
    Susumu
  • Description
    RES SMD 11.3 OHM 0.5% 1/16W 0402
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
11.3 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
Quick Inquiry
RR0510R-11R3-D
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Susumu
Series RR
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 11.3 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package -
Ratings -
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)