RR0510R-11R5-D
RR0510R-11R5-D
RR0510R-11R5-D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RR0510R-11R5-D
  • Description
    RES SMD 11.5 OHM 0.5% 1/16W 0402
  • Delivery Services
11.5 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
Quick Inquiry
RR0510R-11R5-D
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 11.5 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings -
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)