RR1220P-242-D
RR1220P-242-D
RR1220P-242-D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RR1220P-242-D
  • Description
    RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/10W 0805
  • Delivery Services
2.4 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
Quick Inquiry
RR1220P-242-D
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 2.4 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)