RR3B-ULSDC12V
RR3B-ULSDC12V
RR3B-ULSDC12V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RR3B-ULSDC12V
  • Description
    RELAY SIDEMOUNT 3PDT 10A 12VDC
  • Delivery Services
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Quick Inquiry
RR3B-ULSDC12V
Mounting Type Chassis Mount
Coil Voltage 12VDC
Contact Form 3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 240VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 2400VA, 300W
Coil Current 120 mA
Coil Type Non Latching
Features Lighted Indicator
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9.6 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 25 ms
Release Time 25 ms
Operating Temperature -25°C ~ 40°C
Qualification -
Coil Resistance 100 Ohms