RR3B-ULSDC110V
RR3B-ULSDC110V
RR3B-ULSDC110V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RR3B-ULSDC110V
  • Description
    RELAY 3PDT LED SIDE FLANGE
  • Delivery Services
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 110VDC Coil Chassis Mount
Quick Inquiry
RR3B-ULSDC110V
Mounting Type Chassis Mount
Coil Voltage 110VDC
Contact Form 3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 240VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 2400VA, 300W
Coil Current 13 mA
Coil Type Non Latching
Features Lighted Indicator
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 88 VDC
Must Release Voltage 11 VDC
Operate Time 25 ms
Release Time 25 ms
Operating Temperature -25°C ~ 40°C
Qualification -
Coil Resistance 8.46 kOhms