RT9013-28GB
RT9013-28GB
RT9013-28GB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RT9013-28GB
  • Manufacturer
    Richtek USA Inc.
  • Description
    IC REG LINEAR 2.8V 500MA SOT23-5
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    SC-74A, SOT-753
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-23-5
Quick Inquiry
RT9013-28GB
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer Richtek USA Inc.
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
PSRR 50dB (10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C