RT9013-28GU5
RT9013-28GU5
RT9013-28GU5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RT9013-28GU5
  • Manufacturer
    Richtek USA Inc.
  • Description
    IC REG LINEAR 2.8V 500MA SC70-5
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SC-70-5
Quick Inquiry
RT9013-28GU5
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer Richtek USA Inc.
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
PSRR 50dB (10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C