RT9169-33GV
RT9169-33GV
RT9169-33GV
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RT9169-33GV
  • Description
    IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-3
  • Package
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-3
Quick Inquiry
RT9169-33GV
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 100mA
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 7 µA
PSRR 30dB (1kHz)
Control Features -
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number RT9169
Current - Supply (Max) 10 µA
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RT9169-33GVL RT9169-30GV RT9169-30GVL RT9169-30GX
Part Number RT9169-33GVL RT9169-30GV RT9169-30GVL RT9169-30GX
Manufacturer Richtek USA Inc. Richtek USA Inc. Richtek USA Inc. Richtek USA Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description IC REG LIN 3.3V 100MA SOT23-3L IC REG LINEAR 3V 100MA SOT23-3 IC REG LINEAR 3V 100MA SOT23-3L IC REG LINEAR 3V 100MA SOT89-3