RT9169-33GVL
RT9169-33GVL
RT9169-33GVL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RT9169-33GVL
  • Description
    IC REG LIN 3.3V 100MA SOT23-3L
  • Package
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-3L
Quick Inquiry
RT9169-33GVL
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 100mA
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 7 µA
PSRR 30dB (1kHz)
Control Features -
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)