RU3216JR010CS
RU3216JR010CS
RU3216JR010CS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RU3216JR010CS
  • Manufacturer
    Samsung Electro-Mechanics
  • Description
    RES 0.01 OHM 5% 1/2W 1206
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
10 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
RU3216JR010CS
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Series RU
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 10 mOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Thick Film
Features Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±500ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Ratings -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.71mm)