RU3216JR011CS
RU3216JR011CS
RU3216JR011CS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RU3216JR011CS
  • Description
    RES 0.011 OHM 5% 1/2W 1206
  • Delivery Services
11 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
RU3216JR011CS
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 11 mOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Thick Film
Features Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±500ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.71mm)