RV8H-2S-AD60
RV8H-2S-AD60
RV8H-2S-AD60
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RV8H-2S-AD60
  • Manufacturer
    IDEC
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 60V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 60VAC/DC Coil DIN Rail
Quick Inquiry
RV8H-2S-AD60
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer IDEC
Series RV8
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type DIN Rail
Coil Voltage 60VAC/DC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 6 A
Switching Voltage 250VAC - Nom
Load - Max Switching -
Coil Current 9 mA
Coil Type Non Latching
Features Socket Included
Termination Style Spring Terminal
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 48 VAC/DC
Must Release Voltage 4.2 VAC/DC
Operate Time 15 ms
Release Time 15 ms
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Approval Agency CE, cULus
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 6.67 kOhms
Base Product Number RV8H-2S
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RV8H-2S-AD60-C1D2 RV8H-2S-AD110 RV8H-2S-AD110-C1D2 RV8H-2S-AD12
Part Number RV8H-2S-AD60-C1D2 RV8H-2S-AD110 RV8H-2S-AD110-C1D2 RV8H-2S-AD12
Manufacturer IDEC IDEC IDEC IDEC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 60V RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 120V RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 120V RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 12V