RV8H-2S-AD60-C1D2
RV8H-2S-AD60-C1D2
RV8H-2S-AD60-C1D2
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RV8H-2S-AD60-C1D2
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 60V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 60VAC/DC Coil DIN Rail
Quick Inquiry
RV8H-2S-AD60-C1D2
Mounting Type DIN Rail
Coil Voltage 60VAC/DC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 6 A
Switching Voltage 250VAC - Nom
Load - Max Switching -
Coil Current 9 mA
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 48 VAC/DC
Must Release Voltage 4.2 VAC/DC
Operate Time 15 ms
Release Time 15 ms
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Qualification -
Coil Resistance 6.67 kOhms