RVC0D331MNG
RVC0D331MNG
RVC0D331MNG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RVC0D331MNG
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM POLY 330UF 20% 2V SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2917 (7343 Metric)
  • Delivery Services
330 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 9mOhm 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
RVC0D331MNG
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Polymer Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series FPCAP, VC
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Polymer
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 9mOhm
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)