RPA1010681M016B
Manufacturer
KYOCERA AVXDescription
CAP ALUM POLY 680UF 20% 16V TH
Request for Quotation
RPA1010681M016B
lmages are for reference only.RPA1010681M016B
CAP ALUM POLY 680UF 20% 16V TH
Delivery Services
680 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 15mOhm 5000 Hrs @ 105°C
RPA1010681M016B
| Series | RPA |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Polymer |
| Capacitance | 680 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 255 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 5.1 A @ 100 kHz |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.453" (11.50mm) |