RW1S0BAR050JET
RW1S0BAR050JET
RW1S0BAR050JET
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RW1S0BAR050JET
  • Description
    RES 0.05 OHM 5% 1W J LEAD
  • Delivery Services
50 mOhms ±5% 1W Chip Resistor 2512 J-Lead Current Sense Wirewound
Quick Inquiry
RW1S0BAR050JET
Series RW
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 50 mOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Temperature Coefficient -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Ratings -
Size / Dimension 0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Height - Seated (Max) 0.141" (3.58mm)