S4924R-222J
S4924R-222J
S4924R-222J
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S4924R-222J
  • Description
    FIXED IND 2.2UH 1.42A 190MOHM SM
  • Delivery Services
2.2 µH Shielded Inductor 1.42 A 190mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
S4924R-222J
Type -
Material - Core Iron
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 1.42 A
Current - Saturation (Isat) 1.42A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 190mOhm Max
Q @ Freq 44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant 100MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) 0.230" (5.84mm)