SCM083000
SCM083000
SCM083000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SCM083000
  • Manufacturer
    Amphenol PCD
  • Description
    TERM BLOCK 8POS 5.08MM PCB
  • Delivery Services
8 Position Wire to Board Terminal Block Angled 0.200" (5.08mm) Through Hole
Quick Inquiry
SCM083000
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer Amphenol PCD
Series SCM
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
Number of Levels 1
Positions Per Level 8
Pitch 0.200" (5.08mm)
Mating Orientation Angled
Current 20 A
Voltage 300 V
Wire Gauge 12-28 AWG
Mounting Type Through Hole
Wire Termination Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Features Interlocking (Side)
Color Black
Operating Temperature 125°C
Housing Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Material - Plating Brass - Tin Plated
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Screw Material - Plating -
Torque - Screw -
Screw Thread -
Base Product Number SCM0830
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SCM083000L SCM083100 SCM083100L SCM021000
Part Number SCM083000L SCM083100 SCM083100L SCM021000
Manufacturer Amphenol PCD Amphenol PCD Amphenol PCD Amphenol PCD
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description TERM BLOCK 8POS 5.08MM PCB TERM BLOCK 8POS 5MM PCB TERM BLOCK 8POS 5MM PCB TERM BLK 2P SIDE ENT 5.08MM PCB