SCM083000L
SCM083000L
SCM083000L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SCM083000L
  • Manufacturer
    Amphenol PCD
  • Description
    TERM BLOCK 8POS 5.08MM PCB
  • Delivery Services
8 Position Wire to Board Terminal Block Angled 0.200" (5.08mm) Through Hole
Quick Inquiry
SCM083000L
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer Amphenol PCD
Series SCM
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
Number of Levels 1
Positions Per Level 8
Pitch 0.200" (5.08mm)
Mating Orientation Angled
Current 20 A
Voltage 300 V
Wire Gauge 12-28 AWG
Mounting Type Through Hole
Wire Termination Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Features Interlocking (Side), Lever Actuated
Color Black
Operating Temperature 125°C