SCRH105-390
SCRH105-390
SCRH105-390
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SCRH105-390
  • Manufacturer
    Signal Transformer
  • Description
    FIXED IND 39UH 1.53A 220MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
39 µH Shielded Inductor 1.53 A 220mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SCRH105-390
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Signal Transformer
Series SCRH105
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 39 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.53 A
Current - Saturation (Isat) 2.3A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 220mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.398" L x 0.362" W (10.10mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)