SCRH105-391
SCRH105-391
SCRH105-391
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SCRH105-391
  • Manufacturer
    Signal Transformer
  • Description
    FIXED IND 390UH 500MA 2.2OHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
390 µH Shielded Inductor 500 mA 2.2Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SCRH105-391
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Signal Transformer
Series SCRH105
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 390 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 500 mA
Current - Saturation (Isat) 580mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 2.2Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.398" L x 0.362" W (10.10mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)