SCRH105RY-271
SCRH105RY-271
SCRH105RY-271
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SCRH105RY-271
  • Manufacturer
    Signal Transformer
  • Description
    FIXED IND 270UH 850MA 672MOHM SM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
270 µH Shielded Inductor 850 mA 672mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SCRH105RY-271
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Signal Transformer
Series SCRH105RY
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 270 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 850 mA
Current - Saturation (Isat) 840mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 672mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max) 0.201" (5.10mm)