SCRH125B-680
SCRH125B-680
SCRH125B-680
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SCRH125B-680
  • Manufacturer
    Signal Transformer
  • Description
    FIXED IND 68UH 2A 130 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
68 µH Shielded Inductor 2 A 130mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SCRH125B-680
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Signal Transformer
Series SCRH125B
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 68 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2 A
Current - Saturation (Isat) 1.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 130mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.244" (6.20mm)