SCRH74-820
SCRH74-820
SCRH74-820
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SCRH74-820
  • Manufacturer
    Signal Transformer
  • Description
    FIXED IND 82UH 610MA 430MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
82 µH Shielded Inductor 610 mA 430mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SCRH74-820
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Signal Transformer
Series SCRH74
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 82 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 610 mA
Current - Saturation (Isat) 610mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 430mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 820UH 200MA 5.2OHM SMD FIXED IND 10UH 1.84A 53 MOHM SMD FIXED IND 10UH 1.84A 53 MOHM SMD FIXED IND 10UH 1.84A 53 MOHM SMD