Part Number
SCRH74-821
Manufacturer
Signal TransformerDescription
FIXED IND 820UH 200MA 5.2OHM SMD
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
In Stock
35,499 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

SCRH74-821
lmages are for reference only.SCRH74-821
FIXED IND 820UH 200MA 5.2OHM SMD
DatasheetNonstandard
35,499 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

820 µH Shielded Inductor 200 mA 5.2Ohm Max Nonstandard
SCRH74-821

| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Signal Transformer |
| Series | SCRH74 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | - |
| Material - Core | - |
| Inductance | 820 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 200 mA |
| Current - Saturation (Isat) | 200mA |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 5.2Ohm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 1 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.177" (4.50mm) |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | SCRH74-820 | SCRH74-100 | SCRH74-100 | SCRH74-100 |
| Manufacturer | Signal Transformer | Signal Transformer | Signal Transformer | Signal Transformer |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | FIXED IND 82UH 610MA 430MOHM SMD | FIXED IND 10UH 1.84A 53 MOHM SMD | FIXED IND 10UH 1.84A 53 MOHM SMD | FIXED IND 10UH 1.84A 53 MOHM SMD |
| Series | Signal Transformer | Signal Transformer | Signal Transformer | Signal Transformer |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |