SCRH74-821
SCRH74-821
SCRH74-821
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SCRH74-821
  • Manufacturer
    Signal Transformer
  • Description
    FIXED IND 820UH 200MA 5.2OHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
820 µH Shielded Inductor 200 mA 5.2Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SCRH74-821
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Signal Transformer
Series SCRH74
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 820 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 200 mA
Current - Saturation (Isat) 200mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 5.2Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)