SH150S-1.50-250
Manufacturer
Amgis, LLCDescription
FIXED IND 250UH 1.5A 230MOHM SMD
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
Request for Quotation
SH150S-1.50-250
lmages are for reference only.SH150S-1.50-250
DatasheetNonstandard
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
250 µH Unshielded Toroidal Inductor 1.5 A 230mOhm Nonstandard
SH150S-1.50-250
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Amgis, LLC |
| Series | SH150 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Toroidal |
| Material - Core | Iron Powder |
| Inductance | 250 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 1.5 A |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 230mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 10 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.957" L x 0.925" W (24.30mm x 23.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.427" (10.85mm) |