SH150S-1.50-250
SH150S-1.50-250
SH150S-1.50-250
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SH150S-1.50-250
  • Manufacturer
    Amgis, LLC
  • Description
    FIXED IND 250UH 1.5A 230MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
250 µH Unshielded Toroidal Inductor 1.5 A 230mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
SH150S-1.50-250
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Amgis, LLC
Series SH150
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Toroidal
Material - Core Iron Powder
Inductance 250 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.5 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 230mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.957" L x 0.925" W (24.30mm x 23.50mm)
Height - Seated (Max) 0.427" (10.85mm)