SJW20-22WLA
SJW20-22WLA
SJW20-22WLA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SJW20-22WLA
  • Manufacturer
    JAM
  • Description
    2 MM W TO B CONNECTOR 22P HEADER
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 22 position 0.079" (2.00mm)
Quick Inquiry
SJW20-22WLA
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer JAM
Series SJW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions 22
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Locking Ramp
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.307" (7.80mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Brass
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color White
Current Rating (Amps) 3A