SJW20-22WSA
Manufacturer
JAMDescription
2 MM W TO B CONNECTOR 22P HEADER
Request for Quotation
SJW20-22WSA
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Connector Header Through Hole 22 position 0.079" (2.00mm)
SJW20-22WSA
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins |
| Manufacturer | JAM |
| Series | SJW |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions | 22 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating | - |
| Contact Length - Post | 0.130" (3.30mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.346" (8.80mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Features | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | White |
| Current Rating (Amps) | 3A |