SM108032004FE
SM108032004FE
SM108032004FE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SM108032004FE
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    RES 2M OHM 1% 2.5W RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
2 MOhms ±1% 2.5W Through Hole Resistor Radial High Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Oxide Film
Quick Inquiry
SM108032004FE
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Ohmite
Series Super Mox
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 2 MOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2.5W
Composition Metal Oxide Film
Features High Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 2.080" L x 0.100" W (52.83mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.340" (8.64mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SM108032004FE SM108032003FE SM108032005FE SM108032006DE
Part Number SM108032004FE SM108032003FE SM108032005FE SM108032006DE
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RES 2M OHM 1% 2.5W RADIAL RES 200K OHM 1% 2.5W RADIAL RES 20M OHM 1% 2.5W RADIAL RES 200M OHM 0.5% 2.5W RADIAL