SM6227BT1R00
SM6227BT1R00
SM6227BT1R00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SM6227BT1R00
  • Manufacturer
    Stackpole Electronics Inc
  • Description
    RES 1 OHM 0.1% 3W 6227
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6227 J-Lead
  • Delivery Services
1 Ohms ±0.1% 3W Chip Resistor 6227 J-Lead Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound
Quick Inquiry
SM6227BT1R00
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series SM
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 1 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 3W
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Package / Case 6227 J-Lead
Supplier Device Package 6227
Ratings -
Size / Dimension 0.625" L x 0.275" W (15.88mm x 6.99mm)
Height - Seated (Max) 0.265" (6.73mm)